Rapport från Rådslaget i Umeå 18/1

radslag_umea2014Vi var ett fyrtiotal medlemmar som samlats i Umeå för att diskutera vad som ska vara föreningens fokus framöver. En handfull ledamöter från föreningens riksstyrelse deltog. Rådslaget hölls med mötesmetoden öppet forum, som är ett ganska fritt och självstrukturerande sätt att välja och diskutera frågor. I slutet av dagen gjorde vi en ranking av frågorna och förslagen som kommit upp. De tre högst rankade förslagen var:

  • Att föra in gruvfrågor i föreningens arbete.
  • Att vidga fokuset i vattenfrågor från hav till att även inkludera sötvatten.
  • Att föreningen tydligt ska ifrågasätta konceptet tillväxt som ohållbart.

radslag_umea2014-2Dessa och även övriga frågor kommer riksstyrelsen att använda som underlag till nytt förslag på föreningens verksamhetsriktlinjer (VRL) som ska fastslås på Riksstämman i juni. Tre andra rådslag har hållits i Östersund, Södertälje och Alvesta. På medlemsforumet Naturkontakt finns en samlingssida för Rådslag och Riksstämman med material och resultat från mötena.

Dela

Kommentera

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.