Följ med ut i naturen! Guidade naturupplevelser sommaren 2021


Foto: Bertil Hagberg/vindelfoto.se


Deltagande är kostnadsfritt och alla är välkomna. Begränsade platser på grund av rådande restriktioner, 6-8 deltagare per aktivitet, anmälan krävs. Projektet pågår från 15 juni till 15 september.

På våra guidade turer kommer du få möjlighet att ta del av spännande kunskap och intressanta fakta samtidigt som du får njuta av en härlig upplevelse i Västerbottens fantastiska natur. Information om våra aktiviteter och natur/kulturguider hittar du nedan.

För varje aktivitet erbjuds ett eller flera datum. Ytterligare tillfällen kan tillkomma utifrån intresse och efterfrågan. För de aktiviteter som saknar datum tar du kontakt direkt med guiden för att få info. Anmälan sker via aktivitetens eget anmälningsformulär (länk i infon nedan) där du fyller i och skickar in dina uppgifter.

För några av aktiviteterna tillkommer en kostnad (självkostnadspris) för t.ex. hyra av kajak/kanot, utrustning eller mat. Mer information inför aktiviteten får du av guiden efter att du skickat din anmälan.

Undrar du över något? Ta kontakt direkt med guiden om du har frågor eller vill veta mer om en aktivitet!

Var mån om att kontakta din guide och avboka i god tid innan aktuellt datum om du inte längre kan delta, senast 2 dagar innan. För vissa turer kan det finnas personer som står i kö för att få en plats. Observera att allt deltagande sker på egen risk.

Välkommen ut i naturen – och God tur!


Meet Nature. GPS-berättelser i skogen

Natur- och Kulturguidning längs Umeälven. Tänk om skogen kunde berätta själv om sina fantastiska varelser och om de dramatiska historier som ägde rum i Granö de sista 500 åren? Följ med på en spännande upptäckstur på Granös nya berättelsestig och möt växter, djur och människor genom tiden. Klicka här för att läsa en längre beskrivning.

Datum: 7 aug, 17 aug, 20 aug kl 09.30-14.00
ANMÄL DIG HÄR
Natur/kulturguide: Anne-Katrin Würthele
Utbildning, intressen: Naturguide och produktutvecklare på Granö Beckasin och World Forest Forum Productions
Kontakt: Skicka e-post Tel. 070-898 01 66


Meet Nature. GPS-berättelser på Umeälven

Kanotpaddling med natur- och kulturguidning. Tänk om älven kunde berätta själv om sina fantastiska varelser och om de dramatiska historier som ägde rum i Granö de sista 500 åren? Följ med på en spännande upptäckstur på Umeälven och möt växter, djur och människor genom tiden. Klicka här för att läsa en längre beskrivning.

Datum: 6 aug, 14 aug, 19 aug kl 09.30-14.00
ANMÄL DIG HÄR
Natur/kulturguide: Anne-Katrin Würthele
Utbildning, intressen: Naturguide och produktutvecklare på Granö Beckasin och World Forest Forum Productions
Kontakt: Skicka e-post Tel. 070-898 01 66


Vandring på Isälvsleden

Vi träffas vid Djupsund där vi ror över till Sundkammen och startar vandringen längs Isälvsleden som följer åsen med vatten på ömse sidor. Längs vägen berättar guiderna om naturen och spår av svunna tider. Vid Östre-Skärträsket rastar längs vägen och äter medhavd fika. Klicka här för att läsa en längre beskrivning.

Datum: 19 juni, 10 juli, 11 juli, 31 juli, 1 augusti kl 10.00-15.00
ANMÄL DIG HÄR
Natur/kulturguide: Annika Svensson och Andreas Svensson
Utbildning, intressen: Annika och Andreas har stor friluftsvana, ett intresse för natur och historia samt erfarenhet av orientering och är väl förtrogna med Isälvsleden liksom den utmanande terrängen i Hjukenåsarnas naturreservat.
Kontakt: Skicka e-post Tel. 070-591 04 23


Prova orientering i Hjukenåsarnas naturreservat

Vi träffas vid parkeringen närmast bron över Hjuksån och vandrar in i Hjukenåsarnas naturreservat och upp på huvudåsen med utsikt över byn Hjuken och Vindelälven. Under vandringen berättar guiderna om området och vi bekantar oss med orienteringskartans utseende och kännetecken i naturen. Uppe på åsen visar guiderna grunder i orientering och därefter får deltagarna prova på att själva hitta några av kartans orienteringskontroller i naturen. Klicka här för att läsa en längre beskrivning.

Datum: kontakta guiderna för info 
ANMÄL DIG HÄR
Natur/kulturguide: Annika Svensson och Andreas Svensson
Utbildning, intressen: Annika och Andreas har stor friluftsvana, ett intresse för natur och historia samt erfarenhet av orientering och är väl förtrogna med Isälvsleden liksom den utmanande terrängen i Hjukenåsarnas naturreservat.
Kontakt: Skicka e-post Tel. 070-591 04 23


Trädgårdsvandring i Umeå koloniträdgårdsförening

Vandringen går sakta förbi alla 63 kolonilotterna med olika modeller av kolonistugor, både nya och gamla. Odlingarna är olika både i storlek, utformning och innehåll. Se växter i uppvuxen miljö. Alla odlar var för sig men ändå tillsammans. Historisk utställning med text och foton från föreningens 100-åriga verksamhet. Klicka här för att läsa en längre beskrivning.

Datum: 12 juli kl 14.00, 12 juli kl 18.00, 13 juli kl 10.00, 13 juli kl 14.00, 13 juli kl 18.00, 14 juli kl 10.00
ANMÄL DIG HÄR
Natur/kulturguide: Ann-Marie Lindgren
Utbildning, intressen: Odlat i föreningen sedan 2002, odlar mest vanliga grönsaker och bär, hur ta hand om skörd, beskärning av buskar och träd.
Kontakt: Skicka e-post Tel. 070-3609174


Naturvandring i byn Holmsvattnet

Skogsvandring med samtal om biologisk mångfald, klimatförändringarna och skogsbruk i byn Holmsvattnet. Vi vandrar i skogslandskapet och samtalar om hållbar utveckling samt hur det inkluderar biologisk mångfald, klimatförändringar och skogsbruk. Kanske leder samtalen in på olika vetenskapliga teorier som tex. de planetära gränserna, det ekologiska fotavtrycket samt de svenska miljömålen och hur allt hänger samman. Klicka här för att läsa en längre beskrivning.

Datum: 24 juli kl 10.00
ANMÄL DIG HÄR
Natur/kulturguide: Bob Glänta
Utbildning, intressen: Inventerat naturskogar, studerat ekologi och samisk kultur, går programmet ”Ekoentreprenör för hållbar utveckling” på Mittuniversitetet.
Kontakt: Skicka e-post Tel. 070-346 55 48


Rundtur i kyrkstaden Fatmomakke

Fatmomakke kulturreservat är en andlig och mångkulturell mötesplats som är helig för många. Som den mest framträdande samiska kyrkstaden i landet spelar platsen en historisk roll i Sverige och bär på tusentals spännande historier om hur livet en gång har sett ut i Norrlands fjällvärld. Turen varar ca 2 till 2,5 timmar. Klicka här för att läsa en längre beskrivning.

Datum: Kontakta guiden för info
ANMÄL DIG HÄR
Natur/kulturguide: Embla Yngve
Utbildning, intressen: Specificerad inom Natur, Kultur och utomhuspedagogik i Svenska Fjällen.
Kontakt: Skicka e-post Tel. 073-6421995


Vandring och historier på Norgefararleden

Norgefarargården i Klimpfjäll är en central plats i bygdens historia då byggnaden bär på tusentals spännande berättelser efter alla de vandrare som stannat här under årens gång på sin resa över gränsen mellan Norge och Sverige. Vi vandrar en bit längs leden och får höra historier från hur fjällvärlden såg ut förr i tiden för att sedan vända tillbaks och titta närmare och ha möjlighet att fika på Norgefarargården. Turen tar ca 2 till 2,5 timmar. Klicka här för att läsa en längre beskrivning.

Datum: Kontakta guiden för info
ANMÄL DIG HÄR
Natur/kulturguide: Embla Yngve
Utbildning, intressen: Specificerad inom Natur, Kultur och utomhuspedagogik i Svenska Fjällen.
Kontakt: Skicka e-post Tel. 073-6421995


Upptäck traktens grottor, Storrisbergets naturreservat i Nordmaling

Följ med och besök Tjuv-Antes och andra grottor i Storrisberget. Tillsammans utforskar vi grottorna och äter mat tillagad över eld. Vi lär oss hur grottorna i vår närhet har uppstått och vad som har format dem. Det, i tillägg med ett stycke kulturhistoria får du lära dig på denna turen. Vi kommer att klättra, krypa, åla och gå för att ta oss in i grottorna. Efter avslutat grottbesök tar vi oss upp på bergets topp för att äta. Klicka här för att läsa en längre beskrivning.

Datum: 2 sept kl 17:30
ANMÄL DIG HÄR
Natur/kulturguide: Erik Johansson och Sofie Ahlberg
Utbildning, intressen: Erik gillar konditionssport i allmänhet och närliggande friluftsaktiviteter. Älskar vintern med tillhörande aktiviteter såsom långfärdskridskor och längdskidor. Sofie är ledare i Iksu frilufts och finner stor glädje av att vara i naturen. Såväl till fots, i en kajak eller på skidor.
Kontakt: Skicka e-post Tel. 076-8009690


Trädvandring på Starrberget, Vännäs

Vandring genom den fuktiga granskogen vid bergets fot upp till de torra hällmarkerna på bergets topp. Njut av storslagen utsikt och lär dig om träden i gammelskogen som växer här. Aktiviteten ”Slöjdvandring på Varmvattsberget” kan ses som en fördjupning av denna vandring. Uppskattad tidsåtgång 3-4 timmar. Klicka här för att läsa en längre beskrivning.

Datum: 2 juli, 18 juli, 15 aug kl 09.00
ANMÄL DIG HÄR
Natur/kulturguide: Isac Enetjärn Ute med Isac på Facebook
Utbildning, intressen: Tidigare fågelinventerare och guide på Västerbottens Museum, utbildning Sätergläntan, institutet för slöjd och hantverk. Självförsörjning, Fosen Folkehögskole.
Kontakt: Skicka e-post Tel. 070-2929179Foto: Sofie Lantto

Slöjdvandring på Varmvattsberget, Tavelsjö

Vandring och täljning på toppen av Varmvattsberget. Lär dig om de slöjdmaterial naturen har att erbjuda och grunderna för täljning i färskt trä! Aktiviteten ”Trädvandring på Starrberget” kan ses som en fördjupning av denna vandring. Uppskattad tidsåtgång 3-4 timmar. Klicka här för att läsa en längre beskrivning.

Datum: 3 juli kl 08.30, 29 juli kl 09.00, 17 aug kl 09.00
ANMÄL DIG HÄR
Natur/kulturguide: Isac Enetjärn Ute med Isac på Facebook
Utbildning, intressen: Tidigare fågelinventerare och guide på Västerbottens Museum, utbildning Sätergläntan, institutet för slöjd och hantverk. Självförsörjning, Fosen Folkehögskole.
Kontakt: Skicka e-post Tel. 070-2929179


Havskajak – älv, hav och vik – Ursviken, Innerviksfjärden

En dagstur från Kanotudden i Ursviken upp mot Stackgrönnan, via kanalen till Innerviksfjärden, runt Örviken och tillbaka. På vägen finns stora chanser att se rikt fågelliv. Grundläggande erfarenhet av att paddla är ett krav. Klicka här för att läsa en längre beskrivning.

Datum: 6 juli, 13 juli, 27 juli, 2 augusti, 4 augusti, 6 augusti
ANMÄL DIG HÄR
Natur/kulturguide: Jenny Forsell
Utbildning, intressen: Rektor, är i grunden Ma/No lärare och musiklärare. Stort intresse av friluftsliv, paddling och djur (särskilt fåglar).
Kontakt: Skicka e-post


Guidning i Långrumpskogen i Nordmaling

Långrumpskogen är ett litet naturreservat utanför Nordmaling som är oerhört artrikt när det gäller lavar, mossor, tickor men även insekter och fåglar. Syftet med guidningen är att visa deltagarna fördelarna med att lämna skogar orörda. Klicka här för att läsa en längre beskrivning.

Datum: 30 juni, 3 juli, 7 juli, 17 juli, 2 aug, 11 aug kl 11.00-13.00
ANMÄL DIG HÄR
Natur/kulturguide: Jessica Åberg
Utbildning, intressen: Utbildad naturguide, biolog. Jag har tidigare haft guidningar i just Långrumpskogen. Mina största intressen är rödlistade arter och jag har ens speciell dragning till lavar och tickor.
Kontakt: Skicka e-post Tel. 0706-554415


Osynliga Umeå, kvällsvandring längs Umeälven

Vi ska ta en kvällsvandring längs med Umeälven och leta efter det osynliga som lever i Umeå. Vi vet aldrig vem vi kommer träffa: en bäver, fladdermus, utter, eller kanske näcken eller ett troll? Längs Umeälven, mitt i Umeå, lever mer än vad människor kanske vet. Om man tar en promenad längs med älven på kvällen vet man aldrig vem man kan träffa. En bäver, en fladdermus, eller näcken? På den här kvällen ska vi försöka göra synligt allt som kanske inte är så enkelt att se, men som går att upptäcka om man vet hur man gör! Klicka här för att läsa en längre beskrivning.

Datum: 9 juli PÅ ENGELSKA, 15 juli, 17 juli, 12 augusti kl 19.30, 14 augusti kl 19.00, 19 augusti kl. 19.00 PÅ ENGELSKA
ANMÄL DIG HÄR
Natur/kulturguide: Jolanda Snellenberg
Utbildning, intressen: Efter tio år som (stads)ekolog i Nederländerna flyttade Jolanda till Sverige och har börjat fördjupa sig inom Nordens historia, med fokus på hantverk och folktro. Som ekolog lärde hon sig att allt hänger ihop, och använder den blicken när hon kollar på hur landskapet, djur och mänsklig aktivitet påverkar varandra genom tiden.
Kontakt: Skicka e-post Tel. 073-9836298


Resa genom människans och djurens landskap i Norrfors

Se hur människor och djur har sett landskapet vid Umeälven kring Norrfors och Sörfors. Stå där folk stod för 7.000 år sedan, undvik att bli fångad av troll och hoppa som en lax. Vi ska ta några promenader vid älven och köra bitar emellan. Vi ska följa spåren av efterlämningar från de första människorna i trakten till de senaste teknologierna. På vägen ser vi konst, folktro och hur naturen har förändrat sig. Klicka här för att läsa en längre beskrivning.

Datum: 10 juli 13.00 PÅ ENGELSKA, 17 juli 13.00, 18 juli 10.00 INSTÄLLT

Natur/kulturguide: Jolanda Snellenberg
Utbildning, intressen: Efter tio år som (stads)ekolog i Nederländerna flyttade Jolanda till Sverige och har börjat fördjupa sig inom Nordens historia, med fokus på hantverk och folktro. Som ekolog lärde hon sig att allt hänger ihop, och använder den blicken när hon kollar på hur landskapet, djur och mänsklig aktivitet påverkar varandra genom tiden.
Kontakt: Skicka e-post Tel. 073-9836298


Bäcksjön – Mindful Morgonvandring med bad och fika

Tillsammans vandrar vi den ca 1 mil långa stigen som går runt Bäcksjön med ett närvarande sinne. Vi gör stopp för fika och dopp i sjön för den som vill. Beräknad tidsåtgång ca 4 timmar. Klicka här för att läsa en längre beskrivning.

Datum: 7 juli, 22 aug, 12 sept kl 08.00
ANMÄL DIG HÄR
Natur/kulturguide: Linda Evervall
Utbildning, intressen: Friluftsliv och yoga är det jag älskar allra mest och jag brinner för att få dela med mig av detta underbara intresse. Jag är utbildad reseledare i alperna och yogalärare.
Kontakt: Skicka e-post Tel. 070-3424852


Hässningberget – Gemensam vandring och middag

Vi besöker Hässningbergets naturreservat, en naturnära plats inte långt från civilisationen. Ett tillfälle att i gemenskap med andra besöka ett av våra fina Naturreservat. Aktiviteten passar bra för alla även för dig som är nybörjare och vill lära dig mer om vandring och friluftsliv. Beräknad tidsåtgång ca 3 timmar. Klicka här för att läsa en längre beskrivning.

Datum: 8 juli, 22 aug,13 sept kl 17.00
ANMÄL DIG HÄR
Natur/kulturguide: Linda Evervall
Utbildning, intressen: Friluftsliv och yoga är det jag älskar allra mest och jag brinner för att få dela med mig av detta underbara intresse. Jag är utbildad reseledare i alperna och yogalärare.
Kontakt: Skicka e-post Tel. 070-3424852


Faktapromenad till Finnforsbergets hällmålningar

En promenad/vandring med fakta om hällmålningar och Norrlands forntid. Avslutas med en kopp kaffe över öppen eld vid utkiksplatsen (om inte eldningsförbud råder). Klicka här för att läsa en längre beskrivning.

Datum: 17 juli, 24 juli, 31 juli, 7 aug kl 10.00 (fler datum vid intresse)
ANMÄL DIG HÄR
Natur/kulturguide: Madelene Bergqvist
Utbildning, intressen: Jag har utbildning som arkeolog med fördjupning i geologi/naturgeografi och ekologi samt forntida hantverk, jag vill också kalla mig hobbygeolog och skogsmulle.
Kontakt: Skicka e-post Tel. 072-587 47 63


Naturreservatspromenad i Tjärnbergsheden

Vi träffas i skogen mellan Ragvaldsträsk och Renbergsvattnet, därifrån går vi efter kyrkstigen in i reservatet och tittar på gamla träd, orkidéer, svamp och lavar och pratar om ekologi och ekotjänster. Vi går cirka 4 km i terräng och på stigar och avslutar med medhavd fika.

Datum: Kontakta guiden för info
ANMÄL DIG HÄR
Natur/kulturguide: Robert Lindström
Utbildning, intressen: Specialintresse skog
Kontakt: Skicka e-post Tel. 070-6441505


Naturvandring för nyfikna i Umeå

Att vistas i naturen är för många en självklarhet och något njutbart. Varför är det så? Följ med oss och få en djupare förståelse kring naturens många värden – både för oss människor men även för andra arter. Denna vandring börjar i Gammliaskogen och vi kommer göra en mycket lätt vandring på trampade naturstigar. Guiden berättar om det vi ser på vägen och lägger ihop olika pusselbitar för att vi ska få upp ögonen för naturens många värden. Klicka här för att läsa en längre beskrivning.

Datum: 29 juni, 11 augusti, 25 augusti kl 18:30 – 20:30
ANMÄL DIG HÄR
Natur/kulturguide: Tinna Sandström
Utbildning, intressen: Kandidatexamen i kulturgeografi/turismprogrammet, utbildad guide
Kontakt: Skicka e-post Tel. 070-329 6061


Cykeltur längs vackra Umeälven

Umeå är en av de städer som växer snabbast i Sverige. Häng med och lär dig mer om hur Umeå har utvecklats att bli en kulturhuvudstad, björkarnas stad och en framgångsrik Universitetsstad. Denna cykeltur börjar i Broparken i Umeå. Vi kommer ta oss längs Umeälven västerut och få inblick i hur älven i mångt och mycket påverkat Umeås utveckling. Klicka här för att läsa en längre beskrivning.

Datum: 23 juni, 30 juni, 18 augusti kl 18:30 – 20:30
ANMÄL DIG HÄR
Natur/kulturguide: Tinna Sandström
Utbildning, intressen: Kandidatexamen i kulturgeografi/turismprogrammet, utbildad guide
Kontakt: Skicka e-post Tel. 070-329 6061


Paddeltur på sjön, Holmsvattnet – hemester runt knuten!

Nu har ni chansen att få följa med på en guidad paddeltur i sjön, Holmsvattnet och se några av de 52 holmarna. Ta med kamera och kikaren, för här kan man finna mycket intressant natur och djurliv. Varför fara flera mil när man kan hemestra bara runt knuten! Klicka här för att läsa en längre beskrivning.

Datum: 17 juli kl 10.30
ANMÄL DIG HÄR
Natur/kulturguide: Tova Glänta
Utbildning, intressen: Utbildad turistguide, drivit B&B Forest i Holmsvattnet
Kontakt: Skicka e-post Tel. 070-5295243


 

Dela

Kommentera

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.